Historie webu a spolku

/ 24. 4. 2015 – 28. 12. 2021 /

Pamatujete ještě na původní webové stránky, které mají dnes nový a širší kabát? Jestli ne, tady je jejich připomenutí (viz úvodní stránky a slovo tehdejšího předsedy). Tak jsme začínali. Web tvořil tehdejší předseda spolku Jan Veselý. Psal jej v programu InPage a postupně byl problém v tom, že dávno předtím psal tehdejší 1. místopředseda spolku Petr Duchek jiné webové stránky ve WordPresu a jeden druhému tak nebyli příliš ku pomoci. Oba jsou navíc především stále jen uživatelé webů, ne programátoři.

Při různých akcích a kauzách, v nichž jsme se jakkoliv angažovali (kynologové, referendum, školní časopis ad.) bylo ale stále více a více zřejmější, že nerozvíjený spolkový web bez videí, pdf formátů atd. neodpovídá požadavkům na širší a pejstřejší sdílení či prezentaci činnosti spolku a ucelené informace často končily jen na webu p. Duchka. Po změně vedení spolku webová doména spolku na úplném konci roku 2021 ožila v novém (dočasně testovacím) kabátě.

Webové stránky ale byly součástí naší historie.

A protože na internetu se skoro nic neztratí ani po smazání, můžete se v částečně omezené formě podívat i s prokliky na staré stránky prostřednictví šmírovacího a archivujícího webu zde. Legrační je, že tento celosvětový šmírák neřeší autorská práva, zatímco jeho český a mladší bratr, zaměřený jen na naši zemičku, ano. Takže není jen tak snadno veřejně přístupný. Ale zase je více pečlivější. Člověka to však až děsí, co všechno a koho elektronický velký bratr všude sleduje a kde slídí.

Možná je archivování v tomto rozsahu dobrým pomocníkem v boji proti lžím a dezinformacím, ale na druhou stranu je otázka, kam až tohle povede, když někdo v životě udělá (napíše) na internetu chybu, uvědomí si ji, lituje ji a případně ji i odčiní a smaže, zda má vůbec šanci na “nový život”. Nemá. Cejch, pranýř, chyba (jak chcete) bude pořád k mání…

ČLÁNEK Z ÚJEZSKÉHO ZPRAVODAJE – 2020